Tashmahal Butik Otel

Alaçatı

İzmir’in bir beldesi olan Alaçatı, Çeşme ilçesi sınırlarında yer alıyor. İzmir’den yaklaşık 1 saat, Çeşme’den ise 15 dakikalık mesafede bulunuyor. Sit alanı içerisinde olması sebebiyle beldede Alaçatı mimarisine uygun olmayan yapıların yapılması yasak, bu sayede kendine has kimliğini koruyabiliyor.

Ege’den yolu geçen herkesin mutlaka uğradığı bir tatil beldesi olan Alaçatı, şu an sahip olduğu kimliğini 1800’lü yıllarda kazandı. Belde gelişmesine katkı sağlayan etkenlerden biri tarım olarak öne çıkarken, bağcılık ve şarap üretimi, zeytincilik ve zeytinyağı üretimi sayesinde Alaçatı hızla gelişti. Ayrıca narenciye, anason ve enginar da yetiştirilen Alaçatı’da, liman vasıtası ile yapılan ticaret ekonomiyi geliştirdi. Bu dönemlerde yaklaşık 40 bin Rum, 5 bin Türk asıllı bir nüfus yaşamını sürdürüyordu.

Beldenin en eski yapılarından olan yel değirmenleri, büyüklükleri birbirinden farklı, dört tepenin üzerine kurulmuş ve 1850 yıllarından bu yana ayaktadır.

Alaçatı, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor. Konumu gereği rüzgarlı ve dalgalı bir denize sahip Alaçatı, Ege Bölgesi’nin en gözde tatil mekanlarından biri konumunda bulunuyor.

Bölgenin kalabalık oluşundan dolayı sorun yaşamamak için, kalacak yerinizi önceden ayarlamanız gerekir. Rum mimarisinin etkisinde kalan, çoğunlukla cumbalı ve iki katlı mimariden oluşan taş evleriyle ünlü Alaçatı’da neden bu kadar taş ev var hiç merak ettiniz mi? Cevabı çok basit; taş yapıların kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise serin olması.

Beldenin arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek bile size keyif verecektir. Alaçatı’da rüzgar sörfü yapın, Alaçatı pazarından alışveriş yapın, tarihi mekanları yada dükkanları gezin, yapacağınız her aktiviteden zevk alacağınız kesin.

Türkiye sınırları içerisinde, yaz aylarında uğrayacağınız en canlı beldelerden biri Alaçatı’da, özellikle yaz ayları güneşin ve kumsalın tadını çıkarabilir, hareketli gece hayatı ile eğlenceye ortak olabilirsiniz.