Tashmahal Butik Otel

Rüzgar Sörfü

Sörf denilince Türkiye’de akla gelen ilk yer şüphesiz Alaçatı. Koyları, plajları ve rüzgarıyla ünlü belde, rüzgar sörfü olanakları ile her yıl yerli-yabancı birçok turisti ağırlıyor.

Çark, Windsurf ve Yumru Koy plajları sahip olduğu doğal güzellikleri sayesinde sörf yapılmasına olanak sağlıyor. Çark plajı aynı zamanda Alaçatı’da en çok tercih edilen plajlardan biri olarak öne çıkarken, birçok parti organizasyonu da bu plajda gerçekleşiyor.

Windsurf Paradise plajı ise, benzer özelliklerle Alaçatı’nın kalbinin attığı yerlerden biri olmaya devam ediyor. Denizin sığ yapısı başlangıç seviyesindeki öğrencilere kolaylık sağlıyor. Hiç yüzme bilmeyen minikler ise yine bu plajda ilk denemelerini gerçekleştirebiliyor. Alaçatı sörf okullarının birçoğu da bu plaja yakın yerlerde bulunuyor.

Alaçatı’nın sörf tutkunları için bir cazibe merkezi olmasının sebebi kuşkusuz iklimi ve denizinin rüzgar sörfüne olan yatkınlığıdır. Sıcak yaz aylarında kavrulan diğer Ege şehirlerinden farklı olarak esen poyrazla hava hafif serinler. Bu da rüzgar sörfü için oldukça uygun bir iklim sağlar.

Alaçatı’da yılın 330 günü rüzgar esiyor. Bu rakam Türkiye ortalamasının üzerinde kabul edilirken, sahip olduğu iklimsel koşullar ise burayı sörf merkezi haline getiriyor. Gerek sörf yapmayı sevenler, gerekse bu spora merak saranlar tatillerini bu beldede geçirmeyi tercih ediyor ve kendilerini rüzgarın esintisine bırakıyor. İnsanı dinlendiren doğası ise, burayı tam bir tatil cennetine dönüştürüyor.

Alaçatı ve rüzgar sörfü oldukça iyi bir ikili oldu, kısa süre içerisinde adına festivaller ve yarışmalar düzenlenmeye başlandı. Son dönemde birçok kulüp ve firma faaliyete geçerken, ünlü eğitmenler sörf okullarında eğitim veriyor. Bölgede birçok okul ve sörf kulübü bulunuyor.